Istorie Aprilie 11, 2014

Satul Orăşeni Vale este situat la extremitatea sud-estică a comunei Curteşti şi la o distanţă de aproximativ 12 km de oraşul Botoşani, mai precis pe latura vestică a drumului naţional Botoşani Fălticeni.

Apare în documente cam prin sec. al XVII-lea prin stabilirea în zonele împădurite de la izvorul Miletinului a unei populaţii care se refugia din faţa năvălitorilor ruşi şi turci.
Întrucât stabilitatea populaţiei în zonă era nesigură, iar în apropiere exista un schit de maici la cca 2 km (localitatea Schit Orăşeni),nu a fost interes de a se construi o biserică aici.
Pe la anul 1861 s-a înălţat o biserică în satul Orăşeni Deal, de către boierul Ioan Caraiani, pe a cărui moşie lucrau şi sătenii din Orăşeni Vale.
Multă vreme locuitorii din acest sat se adunau pentru rugăciune, fie la Mănăstirea de Maici din Schit Orăşeni, fie, începând cu 1862 la biserica cu hramul „Sfântul Nicolae" din Orăşeni Deal.
Pe la începutul anului 1900, la iniţiativa unor tineri, pe maidanul satului se înalţă o troiţă care a existat până în 1987, iar mai târziu, în apropierea ei, s-a construit între anii 1937-1939, din scândură şi paiantă bisericuţa cu hramul Cv. Parascheva din localitatea Orăşeni Vale.
Preoţii slujitori la această biserică au fost următorii:

  Pr. Gh. Grigoraşi până în 1946;

  Pr. Nicolae Vlasov (basarabean) 1946-1960;

  Pr.D. Grigoraşi 1960-1970;

  Pr. V. Usturoi 1970-1977;

  Pr. P. Tănasă 1977-1979

  Pr. D.Volentiru 1979-1993;

  Pr.Leonard Tomoiagă 1994-1999;

  Pr. D. Tilişcă începând cu decembrie 1999.
Fiind construită pe un teren accidentat, deşi este din scândură totuşi existenţa se afla în pericol. Astfel în perioada 1981-1982, prin grija Pr. Dumitru Volentiru şi concursul financiar al enoriaşilor s-au executat lucrări de consolidare a terenului, urmate de construcţia noului gard, reparaţii la pereţi, acoperiş şi refacerea clopotniţei.
Acelaşi preot, după evenimentele din decembrie 1989, a iniţiat construcţia unei alte bisericii, cu zidurile din cărămidă şi beton armat, pe locul fostei şcoli, dar planul a eşuat, întrucât majoritatea enoriaşilor doreau să-i dea o altă destinaţie acelei clădiri.
Până în final planul a fost realizat în timpul pastoraţiei Pr. Tomoiagă Leonard, când autorităţile locale a donat terenul împreună cu imobilul - şcoală construit pe el, parohiei Orăşeni Vale pentru construcţia noi biserici.

În perioada 2000 – 2010 preot paroh a fost aici pr. Daniel Telișcă. Sfinția sa, ajutat de enoriași, a ridicat între 2002 – 2010 o biserică nouă și o casă parohială care au fost sfințite pe 20 iunie 2010 de către Înaltpreasfințitul Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

Din octombrie 2010 și până în prezent, paroh este pr. Andrei Anușca.